0

Düşmeler, yaşlıların bağımsızlığı ve kendi kendine yeterliliği için en büyük tehlikelerden birini oluşturur. 65 yaş ve üstü insanların üçte birinden fazlası her yıl düşüyor ve bir kez düşenlerin tekrar düşme olasılığı iki ila üç kat daha fazla. Yaşlı yetişkinler arasında düşmeler hem ölümcül hem de ölümcül olmayan yaralanmaların önde gelen nedenidir ve önemli sakatlık, hastaneye yatış, bağımsızlık kaybı ve düşük yaşam kalitesinden sorumludur. Aslında, Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), yaşlı yetişkinler arasındaki kırıkların çoğunun düşmelerden kaynaklandığını söylüyor.

İşte sevdiklerinizin düşmekten kaçınmasına yardımcı olabileceğiniz dört yol;

1. Günlük güçlendirme egzersizleri yapın:

Denge ve koordinasyon egzersiz yoluyla büyük ölçüde geliştirilebilir. Gücü, reaksiyon süresini ve aerobik kapasiteyi geliştiren egzersiz, güçlü kasları ve dengeyi korumanın en iyi yoludur. En etkili egzersizler günlük yaşam aktivitelerine entegre edilebilir denge ve kuvvet geliştirmeye odaklanılabilir. Mevcut güç ve dengeye uygun olarak yapılması gerekse de, bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

  • Diş fırçalarken lavaboya tutunun ve tek ayak üzerinde durun.
  • Telefonda konuşurken dengeyi sağlamak için duvara tutunun ve bir tarafa, sonra diğer tarafa yaslanın.
  • Çamaşırları kaldırırken dizlerinizi bükün ve ardından kas gücünü artırmak için bacakları düzeltin.

2. Düşmeleri önlemek için evde değişiklikler yapın:

Evi “düşmeye dayanıklı” yapmak, evin içindeki ve dışındaki aydınlatmadan iç kilimlere kadar her şeyi değerlendirmeyi içerir. Her bir aydınlatma armatürünün mümkün olan en yüksek watt ampule sahip olduğundan emin olun. Sandalyelere uzanmaktan veya sandalyelere tırmanmaktan kaçınmak için eşyaları sevdiklerinizin kolayca ulaşabileceği bir yere koyun.

3. Sevdiğiniz kişinin kullandığı ilaçlara bakın:

İlaçlar, özellikle antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları baş dönmesine ve düşme tehlikelerine neden olabilir. Sevdiğiniz kişinin doktoruna danışın ve sevdiğiniz kişinin düzenli olarak aldığı her ilacın yan etkilerini özellikle sorun.

Bazı ilaçlar düşmeleri önlemeye yardımcı olabilir. CDC, D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin düşmeleri önlemeye yardımcı olabileceğini bulan bir çalışma bildirdi. Çalışma, üç yıllık bir süre boyunca D vitamini ve kalsiyum takviyesi alan kadınların, D vitamini almayan kadınlara kıyasla düşme olasılığının %46 daha az olduğunu buldu. Sevdiklerinize takviye vermeden önce sevdiklerinizin doktoruna danışın. Takviyeler reçeteli ilaçların etkinliğini etkileyebilir.

4. Bifokallere dikkat edin.

Bifokallerin yaşlılar için düşme tehlikesine katkıda bulunabileceğinden uzun süredir şüpheleniliyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, “…çok odaklı gözlük kullananların evlerinin dışındayken ve merdiven çıkarken veya inerken düşme riskinin yüksek olduğunu” söyleyerek bunu doğruluyor. Çalışma ayrıca multifokal ve bifokal camların derinlik algısını bozduğunu ve basamaklarda ve yükseltilmiş yüzeylerde gezinmeyi zorlaştırdığını buldu. Araştırmacılar yaşlılara açık havada takmaları için tek lens mesafesi reçeteleri verdiğinde, düşmeler %40 oranında azaldı. Sevdikleriniz için iki adet gözlük almanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir