1

Bir bakıcı olarak, muhtemelen “Kendine iyi bak” sözünü daha sık duyarsınız. Zor bir görev gibi görünebilir. Yaşlanan bir sevdiğinize bakmak, işte ve evde diğer sorumluluklarınızın yanı sıra her şeyi kapsayan bir görevdir. Sevdiğiniz kişi hastaneden kısa süre önce taburcu olduysa, bakım hizmetleri muhtemelen daha yoğun hale geldi ve yorgunluğunuz muhtemelen derinleşti. Kaliteli bir yaşam istiyorsanız öz bakım çok önemlidir. Tüm sorumluluklarınızın ortasında kendinize bakmanın bir yolu var ve işte bunu gerçekleştirmenin bazı gerçekçi yolları.

1. Sevdiğiniz kişi şekerleme yaptığında kestirin.

Kapıları kilitleyin ve yanlarına bir bebek karyolası, büyük boy sandalye veya yatak yerleştirin. Yattıklarında sizde kestirin. Evet, onlar uyurken yapabileceğiniz başka birçok şey var. Ancak bu, kendinize bakmak için zamanı ayarlamak için bir fırsat ve bunu bir öncelik haline getirmeniz gerekiyor.

2. Sevdikleriniz atıştırırken atıştırın.

Günde üç büyük öğün yemek için çok yorgun olabilirsiniz ve bu, yüksek yağlı, yüksek şekerli yiyecekleri atıştırmanıza neden olabilir. Bunu değiştirebilirsiniz. Sevdikleriniz için atıştırmalıklar hazırlarken, onları olabildiğince sağlıklı yapın ve kendinize yetecek kadar yapın. Peynir ve elma dilimleri ile tam tahıllı krakerleri deneyin. Küçük bardak çorba ve yarım sandviç servis edin. Dilimlenmiş portakal ve üzümlerden oluşan renkli bir tabak oluşturun. Sabah atıştırmalığı ve ikindi atıştırmalığı hazırlayın. Yine de atıştırmalıklar hazırlamanız gerekiyorsa, neden onları kendinize ve sevdiklerinize iştah açıcı hale getirmeyesiniz?

3. 10 dakika rahatlayın.

Zamanlayıcıyı ayarlayın ve oturun. Ayaklarınız yukarıda otururken çamaşırları katlayabilir veya e-postaları kontrol edebilirsiniz. Sevdiğiniz kişinin en sevdiği diziyi açın, en sevdiğiniz çay, kahve veya sıcak çikolatadan bir fincan yapın ve onunla birlikte izleyin. Sevdikleri bir programları yoksa, beğendiğinizi bulun ve birlikte izleyin. Derin nefes alma egzersizleri yapın ve zamanlayıcı kapanana kadar ayağa kalkmayın!

4. Temiz havada nefes alın.

Hangi iklimde yaşadığınız önemli değil; temiz havaya ihtiyacın var. İster sıcak, kuru bir güney iklimi ister soğuk bir kuzey iklimi olsun, günde en az bir kez dış havayı solumanız gerekir. Akciğerlere ve zihne iyi gelir. Sevdiğiniz kişi dışarı çıkamıyorsa, açık bir pencerenin önünde durun. Temiz havanın içeri girmesine izin verin. Derin nefes egzersizleri yapın ve sevdiklerinize bunları sizinle birlikte yapmasını öğretin. Birkaç dakika içinde kendinizi zinde ve yenilenmiş hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir